עובדות על סמני מתיחה

//עובדות על סמני מתיחה
עובדות על סמני מתיחה

סימני מתיחה מופיעים אצל אנשים רבים במהלך החיים, הן בשל היריון , שינויים הורמונאליים בגיל ההתבגרות והן בשל עלייה או הורדה קיצוניות במשקל. הם פוגעים באסתטיקה של הגוף ופעמים רבות גם בביטחון העצמי. בעוד שכיום עוד לא קיים טיפול בסימני מתיחה המעלים אותם לחלוטין, יש בהחלט דרכים להפחית ולטשטש אותם.

מהם סימני המתיחה וכיצד הם נוצרים?

סימני המתיחה הם אותם פסים לבנים וסגולים המופיעים על העור, לרוב באזורי החזה, בטן, ירכיים, גב תחתון וזרועות. הם נוצרים כאשר מתרחש קרע או שבר ברקמת החיבור של העור. סיבי הקולגן והאלסטין, המרכיבים את רקמת החיבור ואחראים על גמישות העור וחוזקו, מנסים להתאים את עצמם לנפח הגוף החדש וכתוצאה מכך נוצרים סימני המתיחה. זהו קרע בעור.לפי אגודת רופאי העור האמריקאית, אצל כ-90% מהנשים יופיעו סימני מתיחה בעת ההיריון בסביבות החודש השישי, אך כאמור גם תנודות משקל קיצוניות עשויות להביא להופעתם.

מה הבעיה בסימני המתיחה?

סימני המתיחה אינם מזיקים או מהווים בעיה בריאותית כלשהי, אך הם נחשבים לא אסתטיים. הן נשים והן גברים הסובלים מכך, פעמים רבות חשים חוסר ביטחון בגופם ונמנעים מלחשוף את עורם מאחר והסימנים מאוד בולטים. הדבר יכול לגרום להימנעות מהליכה לים , יחסי קרבה אינטימיים או המנעות מלבוש קצר בימי הקיץ החמים, מה שיוצר בעיה של ממש אצל אוכלוסייה זו.

כיצד מטפלים בסימני המתיחה?

כשסימני המתיחה מופיעים לראשונה הם לרוב בגוון סגלגל אדמדם, ועם הזמן הם הופכים ללבנים אך עדיין נראים על העור. אמנם עוד לא קיים טיפול בסימני מתיחה באופן שמעלים אותם לחלוטין ומחזיר את העור לקדמותו, אך ישנם טיפולים המשפרים את המצב ומונעים את היווצרותם של סימנים נוספים. במרפאות היופי והקוסמטיקה ישנן מספר שיטות לטיפול בסימני מתיחה: על ידי לייזר, גלי רדיו וקילוף עור כימי. טיפולים אלו גורמים לפגיעה ממוקדת בתאים בשכבות העור הפנימיות, ובכך גורמים לגוף לייצר סיבי אלסטין וקולגן חדשים. הדבר מטשטש את סימני המתיחה ומשפר את מראה העור. התוצאות יהיו אפקטיביות יותר כאשר הטיפול נעשה זמן קצר לאחר הופעתם של הסימנים.

דרכים ביתיות לטיפול

כמובן שטיפול ביתי מוגבל יותר ביכולות שלו להעלים את הסימנים, אך הקפדה על תזונה נכונה, שתיית מים מרובה ופעילות גופנית תורמים להגמשת העור ועשויים למנוע התפתחותם של סימנים נוספים. כך גם שימוש במשחות כגון חמאת שיאה, ויטמין E ושמן נבט חיטה או סרום ייעודי למטרה זו כפי שפותח במרכז אווי דרור יכולים למנוע ואף לטשטש את הסימנים.

2018-09-16T16:11:27+03:00סימני מתיחה|